Befejezéséhez közeledik a Művelődési Központ pódiumtermi zongorájának nagyjavítása. A beruházást a 2019. évi költségvetésében Martfű Város Önkormányzata 400 ezer forint + áfa összeggel támogatta.
– Ez nagy dolog, hiszen a hangszereink több, mint ötven évesek. A pódiumtermi és intézményi zongorák, illetve a pianínók valamivel fiatalabbak, de ezek is mind-mind folyamatos karbantartásra szorulnak – tudtuk meg Asztalosné Kocsis Enikő intézményvezetőtől.
– Nagy öröm, hogy a pódiumtermi zongora felújítására most sor került, hiszen ez a hangszer aktívan részt vesz a kulturális programokban, és kiszolgálja a rendezvényeket. Augusztustól egy megújult hangszer várja majd a látogatókat, használókat.
Fontos, hogy az Ádám Jenő Művészeti Iskola növedékei, akár karácsonykor, akár a vizsgákon vagy év közbeni kiskoncerteken is, szintén használhatják ezt a zongorát, de a Művelődési Központ szívesen ad otthont Martfűről elszármazott zongoraművészeknek, művészvendégeknek is.
A felújítás óta több nyári kurzuson is használták a hangszert, például a Masterclass nemzetközi karmesterképzéseken, illetve annak idején Ad de Joode holland orgonaművész hangversenyt és kiskurzust is tartott a martfűi Művelődési Központban. Számtalan alkalommal szükség van erre a zongorára. Volt, amikor mobilizálva az aulában is használtuk, de többnyire a pódiumteremben kap helyet.
A felújítási, nagyjavítási munka ez év májusában indult, amit Fancsali Oldamúr hangszerész mester végzett. Június 6-ra, a zeneiskolai vizsgára és nyári Masterclass kurzusra el is készült a hangszerrel. Most az utóhangolási, finomhangolási munkák zajlanak, ami több részletben, várhatóan augusztusig tart.
Fancsali Oldamúr több éve hangolja a Martfűi Művelődési Központ hangszereit, és a Jászság településein is ismert hangszerész mester. Csongrádra, Szentesre, Kecskemétre és Pest környéki településekre is eljár zenei eszközöket javítani, hangolni.
Pályafutását muzsikusként kezdte, fiatal korában színházi zenészként tevékenykedett. Az ott töltött évek alatt ismerkedett meg hangszerészekkel, melléjük szegődve tanulta ki ezt a fajta mesterséget. A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán végzett zeneiskolai klarinéttanárként. Több mint 20 évig tanított Mezőtúron, majd Szolnokon.
– A mai elektronikus hangszerek kissé háttérbe szorítják ezt a fajta mesterséget, de így is jut egy-két nagyobb javítási munka minden évre. Mindig szükség lesz hangszerészekre, az igényes hangszereket karban kell tartani! – emelte ki Fancsali Oldamúr.
– A színháztermi értékes hangversenyzongoránk szintén felújításra szorul. Egyeztetést folytatunk a Nemzeti Filharmóniával hangszerkölcsönzés lehetőségéről is – tájékoztatott Asztalosné Kocsis Enikő. A Művelődési Központ igazgatónője bizakodó: – A Nemzeti Filharmónia olyan helyekre kölcsönöz hangszereket, ahol aktív komolyzenei élet van. Szeretnénk, ha Martfűre is kihelyeznének egy hangszert, városunkban olyan színvonalú hangversenyeket rendeznek, amihez erre szükség lehet. Reméljük, hogy a színpadi zongoránk mellé egy, a Filharmónia által kihelyezett hangversenyzongora is kerülhet a közeljövőben.
Székács Szidónia