Népszokások és néphagyományok BÁLINT NAPJÁN
A játékunk ismertetése előtt szeretnénk feleleveníteni a jeles naphoz kapcsolódó néphagyományokat!
Bálint-naphoz nagyon sok szép, régi néphagyomány és megfigyelés kötődik. Február 14-ét szerelmesek napjaként Magyarországon csak 1990-től ünneplik, ez azonban nem jelenti azt, hogy a magyar néphitben nem volt e nap korábban is ünnep. Igaz, kicsit másképp, mint most. A hosszú tél után a tavaszvárás gondolatát kapcsolták hozzá.
A Bálint-napi időjárásból következtettek, milyen lesz a termés abban az évben. A népi megfigyelések szerint ilyenkor mindenhol megszólalnak a verebek, jelzik a tavasz közeledtét, valamint visszatérnek a vadgalambok.
Persze számos szerelmi praktika is kötődik ehhez a naphoz. Olyan almát kell enni, amelyiknek kilenc magva van. Azt a kilenc magot bele kell tenni egy óvatlan pillanatban a kiválasztott fiú zsebébe, akkor biztos, hogy bele fog szeretni a praktikát végző lányba.
Meg kell gyújtani egy szál gyufát, megvárni, amíg elég, s amerre ekkor dőlni fog, abból az irányból fog jönni a szerelmes.
Ha valaki kilenc kútról vizet hoz, és azzal a kiszemelt legényt vagy lányt megitatja, akkor az illető mindig szeretni fogja. Naplemente után pedig nem szabad sepergetni a lánynak, mert nem megy férjhez.
Online JÁTÉK a facebook oldalon keresztül
A mai napon arra gondoltunk, hogy egy közös vers megírásával létrehozhatnánk valami újat és teremthetnénk vele hagyományt a Bálint naphoz kötődően. Ezúttal nem cél az időmértékes verselés, legyen inkább rímeké a főszerep! Nem a szótagok száma fog számítani, hanem az együtt alkotás izgalma és öröme!
De mi is lehetne versünk témája? A tavasz közeledte, a természet megújulása és a szerelem…
Természetesen egy kis ajándékkal kedveskedünk mindazoknak, akik részt vesznek a közös vers megírásában. Ám a legnagyobb ajándék ezúttal a VERS maga!
De mi is a feladat? Az első hozzászóló folytassa a fent megadott sort, majd a következő versíró hasonlóképpen egy újabb gondolattal…és így tovább…
Az elkészült alkotást természetesen teljes egészében megosszuk a nap végén!