A nyár egyik várva várt programja a Kézműves Ház hétvégéje, mely idén július 10-én, szombaton került megrendezésre a martfűi Kézműves Házban. Ezen a napon a gyerekek és felnőttek egyaránt kipróbálhattak számos népi kismesterséget. A szabadtéren berendezett alkotó sátrak alatt helyet kapott a fafaragás Bárdi László fafaragó közreműködésével, a népi bútorfestés Kerékgyártó Emese által, továbbá megjelent a szalmafonás, melyet Antal Borbála mutatott be az érdeklődőknek. Színes bőrökből gyönyörű karkötők és kulcstartók készültek Patonai Mihályné, Marika néni segítségével és a gyerekek nagy kedvence az agyagozás is jelen volt, melynek megmunkálásához Hornyákné Sila Katalin, fazekas nyújtott segítséget. E mellett olyan ősi mesterséget is kipróbálhattak a gyerekek, mint a nemezelés Darida Andrea jóvoltából és természetesen a nagy népszerűségnek örvendő, mézeskalács-díszítés Juhászné Hidvégi Edit vezetésével, amely szintén elmaradhatatlan programeleme volt a rendezvénynek.
A napsütötte délelőttön nem csak foglalkozások, hanem kézműves kirakodó vásár is várta a népi kultúrát szerető közönséget. Megcsodálhattuk a mezőtúri fazekasság gyönyörű darabjait, használati- és dísztárgyait, a fafaragással készült tálakat és eszközöket, a szalmakoszorúk és szalmadíszek szebbnél szebb darabjait, valamint festett faékszerek és népi motívumokkal díszített festett tárgyak kavalkádjában gyönyörködhettünk és válogathattunk kedvünkre. A vásáron nagy örömmel fogadtuk ismét Balassi Istvánnét, aki elhozta nekünk a horgolt virágait, ékszereit, állatfiguráit, babáit és még számos egyedi alkotását, színesítve ezzel is vásárunkat.
Az érkező gyerekek délidőben Székács Anna és Engel Yuval néptáncosok közreműködésével egy rövid táncháznak lehettek részesei. A közös tánc és ének méltó lezárása volt a Kézműves Ház hétvégéjének vidám és örömteli perceket okozva gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Reméljük, hogy a kézműves foglalkozások mindenki számára kreatív és jó hangulatú közösségi élményt szereztek és jövőre visszatérve hozzánk, újabb kismesterség ismereteivel gazdagodhatnak!
Darida Andrea
Támogató: Csoóri Sándor Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma